Praha 6 podporuje stavbu dráhy na letišti, má však podmínky

PRAHA 4. listopadu (ČTK) - Radnice Prahy 6 sice obecně podporuje výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy na ruzyňském letišti, s předloženou dokumentací o jejím vlivu na životní prostředí ale nesouhlasí. Má k ní řadu připomínek. Dokumentace nesplňuje požadavky ochrany životního prostředí, dejvická radnice na nich trvá, informoval dnes ČTK mluvčí úřadu Martin Šalek.
Podle Prahy 6 je nutné vypracovat návrh nových hlukových pásem a stanovit opatření, která povedou ke snížení hluku. Radnice dále trvá na tom, aby dokumentace obsahovala prodloužení trasy A metra na letiště.
"Podle radních je zcela nepřijatelné, aby se cestující, kterých ročně projde letištěm přes deset milionů, přepravovali autobusy nebo automobily," uvedl Šalek. Uvažovaná stanice rychlodráhy by obsluhu letiště nezajistila, dodal.
Výstavba dráhy by podle radnice měla také být výrazněji spojena s výstavbou vnějšího obchvatu na severozápadě města. Dálniční okruh by odvedl velkou část dopravy, která by jinak směřovala z letiště do Dejvic, zdůvodnil úřad. Další podmínky Prahy 6 se týkají opravy čistírny odpadních vod, palivového hospodářství i sledování hlukových pásem.
"Nechceme žádné rozpory, chceme o věcech jednat. Pokud budou naše požadavky akceptované, nová dráha má naši podporu," citoval Šalek radního Jiřího Hermanna. Podle Hermanna má radnice zájem na tom, aby byla nová dráha postavena do nejdříve, protože uleví obyvatelům Ruzyně a Bílé Hory.
Stanovisko k dokumentaci nedávno vydal i magistrát. Jeho připomínky se týkají zejména napojení letiště na hromadnou dopravu. Magistrát chce také vědět, jak bude okolí zatěžováno hlukem.
Letiště Praha předpokládá, že třetí dráhu začne stavět v roce 2007. Bude stát pět až sedm miliard korun.