Ruzyňské letiště dá na protihluková opatření až o 60% více

PRAHA 14. ledna (ČTK) - Pražské letiště Ruzyně chce letos až o 60 procent zvýšit investice do protihlukových opatření. Na protihluková okna v obcích v okolí letiště a na monitoring hlukové zátěže by tak mohlo být vynaloženo asi 100 milionů korun, zatímco loni to bylo 62 milionů, řekla mluvčí České správy letišť Anna Kovaříková.

Peníze na investice do protihlukových opatření získává ČSL z hlukových poplatků, které na Ruzyni platí všechna letadla nad devět tun maximální vzletové hmotnosti. Podle typu letadla a jeho hlukové certifikace vybírá ČSL 17 až 103 korun na tunu. Poplatek je na neziskové bázi, veškeré vybrané prostředky tak letiště musí dávat na investice do protihlukových opatření.

Velký nárůst vybraných peněz je dán celkovým růstem provozu na ruzyňském letišti. To loni zaznamenalo 145.000 pohybů, tedy vzletů a přistání letadel, což byl meziroční nárůst o 24,4 procenta. Na letiště létají rok od roku větší a tedy i těžší letadla, která platí vyšší poplatky. Nízkonákladové společnosti, které si v poslední době Prahu oblíbily, využívají starší typy letounů s horšími hlukovými parametry.

Letos půjde 15 milionů korun na monitoring hluku a zbývajících 85 milionů na konkrétní stavební úpravy v okolí letiště. Loni šly peníze především na protihluková okna rodinných domů v Hostouni a Jenči, ale také v Horoměřicích, Přední Kopanině, Kněževsi, Dobrovízi a Středoklukách. Nová protihluková okna dostala také základní a mateřská škola v Tuchoměřicích.

Dopady hluku ze startujících a přistávajících letadel má výrazně omezit nová paralelní dráha, jejíž výstavbu chce ČSL zahájit v roce 2007. Mohla by tak začít sloužit v roce 2009. Nová dráha má omezit na 20 procent provoz na nynější vedlejší dráze, na kterou se letadla přibližují přes hustě obydlené části Prahy. Letecký provoz by odvedla nad oblasti, kde je osídlení o 95 procent nižší. Proti stavbě nové ranveje však protestují obyvatelé obcí, přes které by letadla na novou ranvej létala.