Dvě pražské části poprvé uspořádaly místní referenda, obě platí

PRAHA 6. listopadu (ČTK) - Historicky první místní referenda na území hlavního města dnes skončila v Praze-Nebušicích a v Praze-Přední Kopanině. Referenda, kterých se zúčastnila v obou městských částech nadpoloviční většina voličů, se konala společně s volbami do Senátu. Občané rozhodli o tom, že obce budou klást odpor výstavbě nové přistávací dráhy ruzyňského letiště, která má stát v jejich blízkosti.
"Je to především dobrá zpráva pro Prahu, protože lze aplikovat přímou demokracii i ve velkých městech," řekl ČTK Jan Holub ze sdružení Pro Nebušice, které referendum v této městské části iniciovalo.
Městská část Nebušice má 1688 registrovaných voličů. Referenda se jich zúčastnilo 912, tedy 54 procent. Pro vedení městské části jsou tedy výsledky referenda závazné. "Zastupitelstvo má nyní povinnost vystupovat proti výstavbě ruzyňské dráhy, pro návrh se vyslovilo 872 voličů," uvedl Holub.
Podotýká, že referendum sice zavazuje městkou část k aktivní činnosti, ale ne k žádným konkrétním krokům. Referendem obyvatelé Nebušic především deklarovali svůj postoj k plánovanému rozšiřování letiště. Občanské sdružení tím podle Holuba získalo jasný mandát k pokračování kampaně proti výstavbě.
Místní referendum se zároveň uskutečnilo i v další pražské městské části. "V Praze-Přední Kopanině se referenda zúčastnilo 60,18 procenta voličů. Z toho bylo proti dráze 79,29 procenta občanů, což představuje 198 voličů," uvedl Holub.
Podle sdružení by provoz na nové letištní dráze nadměrným hlukem znehodnotil život v obci i dalších oblastech v Praze 6. Letiště se chystá začít se stavbou dráhy souběžné s hlavní ranvejí na konci roku 2007.